W pogoni za pięknem kobieta zgadza się na wszystko: nawet idzie pod nóż do chirurga plastycznego. A pierś to właśnie miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mężczyzn, jak i pięknych pań. Statystyki są nieubłagane: tylko 5% kobiet w wieku od 18 do 45 lat jest zadowolonych z wyglądu swojego biustu i prawie każdy uważa, że gdyby miał taką możliwość, to by to zmieniły. Ktoś trochę, a ktoś całkowicie porzuciłby swoje naturalne na rzecz ideału, jak modele z okładki błyszczącego magazynu. Czym jest plastyka piersi i jakie pytania nurtują panie, które są gotowe podjąć decyzję o transformacji?
Chirurgia plastyczna piersi: jak lekarze mogą pomóc?
Zdecydowana większość kobiet stara się powiększyć swój biust i właśnie z tą prośbą tysiące kobiet każdego roku zwraca się do chirurgów plastycznych. Jednak w niektórych przypadkach zbyt masywny biust powoduje dyskomfort i wręcz przeciwnie, proszą o jego zmniejszenie. Czasami po porodzie piersi stają się obwisłe, a kobieta niepewna, bo żeby nikt nie dowiedział się o jej problemie, musi ciągle nosić stanik. Jednak przy intymnej komunikacji nie da się tego ukryć. Kolejnym problemem jest asymetria gruczołów sutkowych i w tym przypadku lekarze mają sposoby, aby pomóc kobiecie. I na koniec ważna kwestia to wygląd sutków: to one sprawiają, że biust jest atrakcyjny. Czasami kształt sutków (odwrócony, asymetryczny) pozbawia piersi uroku, nawet jeśli jej rozmiar odpowiada ogólnie przyjętym parametrom kobiecej urody.
powiększenie piersi
Powiększanie piersi jest najczęstszą operacją wykonywaną na tej części kobiecego ciała i zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich zabiegów plastycznych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: piękno biustu dla wielu jest kluczem do sukcesu z płcią przeciwną. Owszem, kształt kobiecej piersi dla mężczyzn jest ważny, ale to pytanie czysto indywidualne: jedni mają bzika na punkcie małych piersi, przez co czują, że ich partnerka jest niewinną dziewczyną, inni pragną utonąć we wspaniałych formach, a jeszcze inni (większość z nich) przylega do „złotego środka" i chce podziwiać biust o 2-3 rozmiarach.
Operacja powiększania piersi polega na wprowadzeniu specjalnego silikonowego implantu pod tkankę piersiową lub pod duży mięsień klatki piersiowej. Istnieją trzy rodzaje nacięć chirurgicznych:
- Przez nacięcie w okolicy brodawki. W takim przypadku ślady nacięć i szwów mogą być widoczne wizualnie.
- Przez nacięcie wzdłuż fałdu między klatką piersiową a klatką piersiową. Jednocześnie szwy są praktycznie niewidoczne.
- Przez nacięcie pod pachą. Stosuje się go dość rzadko, jeśli nie można go przeprowadzić w dwóch pierwszych obszarach.
Operację przeprowadza się w 2 etapach: najpierw lekarz tworzy kieszonkę, w której zostanie umieszczony implant, a następnie wkłada do niej protezę silikonową. Następnie starannie zszywa. Średnia operacja trwa 1, 5 godziny. Do jego wykonania wymagane jest pełne znieczulenie, dlatego kobieta musi najpierw przejść badanie „w znieczuleniu", aby zminimalizować ryzyko podczas operacji. Kobieta może opuścić klinikę już następnego dnia, a 10. dnia zostanie zaproszona na badanie i zdjęcie szwów.
W pierwszych dniach po protezie kobieta prawdopodobnie nie będzie w pełni zadowolona z wyniku. Szwy przez pierwsze kilka tygodni będą jasne, opuchnięte, z powodu rozciągania skóry i tkanki podskórnej będzie odczuwać odczucia jakby skóra była naciągnięta, ból, przypominający ten sam w pierwszych tygodniach laktacji. Adaptacja do nowych rozmiarów piersi trwa 3-5 tygodni, po czym stan kobiety zwykle wraca do normy. Odrzucenie implantu jest niezwykle rzadkie: dziś stosuje się nowoczesne materiały, które praktycznie nie powodują takiej reakcji. Biorąc pod uwagę fakt, że silikonowa proteza nie narusza integralności gruczołu sutkowego, ale zaczyna się za nim, karmienie piersią jest dopuszczalne w przyszłości, oczywiście, o ile nie powoduje dyskomfortu dla kobiety (w końcu biust może sięgać bardzo duże rozmiary, czasami konieczne będzie pompowanie).
Zmniejszenie piersi
Operacja zmniejszenia piersi jest znacznie mniej pożądana niż powiększanie piersi. Jednak nawet przy takiej prośbie właściciele wspaniałych form czasami zwracają się o pomoc do chirurgów plastycznych. Rzeczywiście, bardzo duże piersi mogą powodować dyskomfort: skóra poci się pod nią, pojawia się odparzenie pieluszkowe, nadmierne obciążenie kręgosłupa prowadzi do bólu pleców, trudno jest biegać, skakać i uprawiać sport: do tego trzeba nosić ciasny stanik lub specjalna koszulka. W rezultacie kobieta musi codziennie nosić na froncie dwa osobliwe plecaki, których waga czasami dochodzi do 3-5 kilogramów.
Operacja zmniejszenia piersi wykonywana jest zarówno na życzenie pacjentki, jak i przy wskazaniach medycznych (w większości są to powikłania kręgosłupa). W takim przypadku lekarz wykonuje nacięcie wokół brodawki lub od brodawki w dół. Może usunąć zarówno samą tkankę gruczołu sutkowego, jak i tkankę tłuszczową, która stanowi większość wspaniałego biustu. Zwykle tkaniny te są pobierane z boków i od dołu w tej samej objętości symetrycznie po obu stronach. Jednorazowo możesz usunąć do 1 kg z każdej piersi. W razie potrzeby operację można powtórzyć po kilku miesiącach.
Operacja również wymaga pełnego znieczulenia i trwa około 1 godziny. Następnie szwy mają zostać usunięte w 7-10 dniu i zbadane przez lekarza. Wiele kobiet odczuwa znaczną ulgę, czuje się odmłodzony i cieszy się, że stały się bardziej aktywne i mobilne.
Uniesienie piersi
Duży biust jest oczywiście piękny i kobiecy. Jednak po porodzie lub gwałtownej utracie wagi może nabrać nie do końca estetycznego wyglądu - stać się obwisła. Faktem jest, że skóra i tkanka podskórna nie zawsze mogą się kurczyć, w efekcie rozciągają się i pozbawiają sprężystość piersi. Czasami na skórze piersi tworzą się rozstępy, znacznie pogarszając ich wygląd.
Operacja liftingu piersi nazywana jest mastopeksją. Jego istota sprowadza się do wycięcia i usunięcia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, gruczoł sutkowy unosi się wyżej i zostaje unieruchomiony w nowej pozycji. Czasami, jednocześnie z tymi manipulacjami, korygowany jest kształt sutków, które często przybierają mało estetyczny wygląd, gdy pierś opada. Operacja trwa 2-3 godziny i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po nim najczęściej pojawiają się ślady nacięć i szwów, są one szczególnie widoczne w okolicy brodawki sutkowej. Jednak w efekcie kobieta zyskuje „odmłodzoną" pierś, która staje się wyższa, bardziej elegancka i wygląda znacznie atrakcyjniej (oczywiście mężczyźni też bardziej lubią tę opcję).
Kobieta może opuścić klinikę już następnego dnia po operacji. 7. dnia wymagane jest badanie przez lekarza prowadzącego. Szwy są usuwane po 12-14 dniach. Ostateczny kształt piersi trwa 3-4 tygodnie, kiedy obrzęk ustąpi całkowicie.
Chirurgia plastyczna sutków
Piękno całej piersi zależy od wyglądu sutków. Bardzo często po porodzie i długotrwałym karmieniu piersią przybierają nietypowy kształt: stają się asymetryczne (np. jeśli kobieta karmiła piersią od dłuższego czasu), za duże lub mają nierówny kontur. Czasami taka operacja może być konieczna u kobiety z wklęsłymi brodawkami, w przypadku, gdy nie może karmić dziecka mlekiem. Kolejnym wskazaniem jest usunięcie gruczołu sutkowego, skóry i brodawki sutkowej z powodu pojawienia się nowotworu złośliwego. W takim przypadku kobieta może zainstalować protezę silikonową i jednocześnie uformować sztuczny sutek. Czasami nawet mężczyzna może potrzebować operacji plastycznej sutków, jeśli rozwinie się u niego choroba hormonalna (ginekomastia).
Operacja trwa około 1 godziny, a technika zależy od tego, co muszą naprawić chirurdzy. Wymaga również pełnego znieczulenia i usunięcia szwów w 10-14 dniu.
Komentarz eksperta
chirurg plastyczny
Jeśli zapytasz przechodniów: „Jakie znasz operacje plastyczne? ", 99% ankietowanych odpowie: „Powiększenie piersi". To bez przesady być może ulubiona operacja zarówno pacjentów, jak i chirurgów plastycznych. Doświadczenie zgromadzone przez lata rozwoju chirurgii plastycznej jest ogromne, pozwala stworzyć pacjentowi warunki do uzyskania oczekiwanego efektu, a okres rehabilitacji jak najbardziej komfortowy. Mammoplastyka augmentacyjna to jedna z najpopularniejszych operacji estetycznych na świecie. Często łączy się go z podniesieniem piersi, zwłaszcza kobiet, które urodziły lub dużo straciły na wadze.
Co nadal prowadzi kobiety do chirurga plastycznego? Pragnienie poczucia atrakcyjności dla mężczyzn i młodzieży. Kobiece ciało jest piękne. Ale po urodzeniu dzieci i karmieniu piersią ani jeden krem, ani jedna siłownia nie przywróci kobiecej piersi do dawnego kształtu i elastyczności. Kobiety zaczynają się komplikować i tracą pewność siebie. W rezultacie wstydzą się rozbierać nie tylko na plaży, ale także przed własnym mężem.
Dla części pacjentek powiększenie biustu to spełnienie marzeń, dla innych broń w walce z konkurencją, która patrzy na swojego ukochanego mężczyznę. Dla pacjentek z rakiem piersi to okazja, by poczuć się jak kobieta! Wydawałoby się, że operacja to jeden, a tyle różnych pacjentów, losów i emocji.
Najczęściej pacjentki chcące założyć implanty piersiowe niepokoją się następującymi pytaniami: „Jak dobrać rozmiar implantu? ", „Jak wybrać chirurga? ", „Implanty anatomiczne czy okrągłe są lepsze? ", „Co dostępu? ", „Jak przebiegnie rehabilitacja? ". Moim zdaniem najważniejsze jest znalezienie swojego specjalisty, któremu zaufasz. O pozostałych kwestiach zadecyduje chirurg, bo to on jest odpowiedzialny za Ciebie i Twoje piersi. W tej sprawie radziłbym przede wszystkim zajrzeć do galerii zdjęć z pracy lekarza i oczywiście nigdy nie oszczędzać na jakości implantów. Przeczytaj recenzje o chirurgu.
Ważnym punktem, nad którym chciałbym się poruszyć, jest okres rehabilitacji. Ważne jest, aby chirurg pozostawał z Tobą w kontakcie przez cały proces rekonwalescencji. Wiele kobiet uważa, że jeśli naruszą zalecenie lekarza, nic się nie stanie. Czasami nie zdają sobie sprawy z powagi operacji. To jest twoje ciało, twoja klatka piersiowa, twoje życie. A jeśli Twój chirurg zabronił Ci kochać się w ciągu 2 tygodni po operacji lub podnieść więcej niż 1, 5 kg – są ku temu powody. Rehabilitacja podstawowa po wszczepieniu implantu trwa miesiąc. Chirurg wykonuje ostatnie badanie rok po zabiegu.
Bądź zdrowy i piękny!
Chirurg plastyczny, laureat międzynarodowej nagrody, najlepszy chirurg plastyczny w mammoplastyce 2016, najlepszy chirurg plastyczny w plastyce nosa 2017
„Czy można karmić piersią po mammoplastyce? "— Często słyszę to pytanie podczas moich konsultacji. Zdecydowanie – tak, bo wiele zależy od tego, jaka operacja była lub będzie przeprowadzana.
Przy endoprotetyce, czyli powiększaniu piersi, chirurg wykonuje nacięcie pod piersią lub pod pachą. Za jego pośrednictwem instaluje implant. W takim przypadku lekarz nie dotyka odpowiednio gruczołów sutkowych, zabieg nie wpływa na zdolność laktacji. Co więcej, nawet przy nacięciu wzdłuż dolnej krawędzi otoczki, przewody gruczołu nie są przecinane, a funkcja karmienia pozostaje. Po operacji możesz nawet odciągać mleko matki. Nawiasem mówiąc, jego skład pozostanie niezmieniony, ponieważ nowoczesne implanty wykonane są z bezpiecznego, nietoksycznego materiału.
Istnieje mit, że implanty należy usuwać w czasie ciąży. Rzeczywiście, w rzadkich przypadkach istnieją ku temu wskazania medyczne, ponieważ w pozycji pierś powiększa się. Jest to jednak przypadek szczególny. W ten sposób artroplastykę można wykonać zarówno przed porodem, jak i po.
Nie wpływa na proces laktacji i mastopeksji, czyli lifting piersi. Wykonuje się go zwykle po porodzie w celu skorygowania piersi i nadania jej objętości. Taka operacja pozwoli Ci na karmienie dziecka w sposób naturalny i po kolejnym porodzie.
Tymczasem mastopeksja jest często mylona z mammoplastyką redukcyjną. To jest operacja zmniejszenia piersi. W jej trakcie usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Pacjenci zwykle uciekają się do takiej procedury odnowy biologicznej, aby odciążyć kręgosłup od nadmiernej objętości, zwłaszcza jego okolic szyjnych.
Mammoplastyka redukcyjna dotyczy przewodów mlecznych, co oczywiście wpływa na możliwość laktacji. Ale w większości przypadków jest to nadal możliwe. Jeśli więc młoda mama planuje jedno lub więcej dzieci, może poinformować o tym specjalistę, a on wybierze optymalną operację.
Co najważniejsze, we wszystkich pojawiających się kwestiach konsultuj się z lekarzem, a nie z dziewczynami na forach w Internecie. W końcu to tam rodzi się wiele niepotwierdzonych i przerażających mitów. Ale dziś, dzięki rozwojowi technologii, chirurgia plastyczna stała się znacznie bardziej dostępna i bezpieczniejsza. Nawet te dziewczynki, które planują urodzić kilkoro dzieci, mogą poddać się operacji i poprawić swój wygląd.